Září 2014

Prvním rokem na Ostravské univerzitě - 1. díl

15. září 2014 v 14:40 | Magorovo Wuhu |  My world
Měla jsem na výběr mezi Ostravou a Olomoucí. No, z nějakých důvodů jsem si nakonec vybrala Ostravu, tak doufám, že to tam nebude tak strašný :)) Studuji na FF, dvouobor anglická - německá filologie (což jsou ty jazyky obecně, i s dějinami, literaturou apod.) Bydlím od Ostravy zhruba dvacet kilometrů, takže budu denně dojíždět (proto je třeba si vyřídit kartu ODIS, vyřízení trvá dvacet dnů, takže čím dřív, tím líp!)

Na filozofické fakultě jsem už párkrát byla a můžu říct, že to tam znám jak svoje boty (na to, že tam teprv studovat budu). No, první, co se týkalo mého studia, byly samozřejmě přijímačky. Na němčinu, pokud je v rámci dvouoboru, se přijímačky nedělají, takže jsem šla jen na oborový test z angličtiny. Jednoduché, žádné dlouhé zdržování. Naškrábala jsem tam, co jsem mohla (bylo to takové lehčí CAEčko) a vypadla. Obstála jsem, přijali mě. :)

A tak mi přišel dopis o přijetí, na jehož druhé straně byl datum a čas zápisu do studia - 10. 9. v 9 hodin. Pod rozpisem byla informace o tříhodinové přednášce ohledně informací o studiu, portálu OU apod., které se měly konat v den zápisu pak odpoledne, ale to jsem přehlídla.
Nevadí, přišel mi e-mail, že pokud jsem tak ještě neučinila, měla bych se přihlásit na tu přednášku. Nebudu nic zapírat - informace o studiu pro prváky nejsou zadarmo - tedy aspoň ta přednáška ne. No, měla jsem strach, protože na ostravské co nevíš, to nemáš, a nikdo ti nepomůže, tak jsem vysolila tři stovky. Přednášku jsem si dala na 9. 9., den před zápisem, což nebylo moc normální, ale ok :D No, aspoň jsem měla výhodu - ještě předtím, než jsem se vůbec zapsala, jsem obdržela svoje přihlašovací údaje na portál, kde jsem od toho okamžiku mohla začít řešit svůj rozvrh. Jako každá normální univerzita (aspoň trochu) má i Ostravská tu výhodu, že si svůj rozvrh víceméně sestavujete sami (fakt víceméně).

Další den jsem měla zápis. A měla jsem tu čest poznat paní ze studijního oddělení. Ta byla velice příjemná. Normálně ironii nepoužívám, ale tady je na místě. Při setkání s ní má člověk pocit, že:
a) je nemehlo, které by se mělo stydět za to, že neví, jak to na škole chodí
b) je pomalejší než šnek a ona spěchá, protože toho má tolik na práci
b) je otravnější než komár (a to už je co říct)
c) by si měl veškeré otázky nechat pro sebe a zeptat se někoho výřečnějšího
d) by měl dát na stůl, co má dát na stůl a poté rychle vypadnout, než ho aura té paní spálí na uhlík.

Nevěšte ale hlavu, bylo mi sděleno, že je taková jenom k prvákům. Protože je jich hodně a stejně polovina vypadne. To je povzbuzující, že? :D

Tak jsem si doma sestavila rozvrh tak, abych:
1) měla samozřejmě zapsány všechny povinné předměty (A), jinak vyletím.
2) neměla nikde mezeru
3) si dopřála nějaký ten předmět, ke kterému bych se normálně nedostala. Hmm, v tomhle případě je tím předmětem japonština, kterou mám jako povinně volitelný (B). A pak jsem si dala ještě francouzštinu (konečně).

Vypadá takto:


Ujišťuju vás, že jsem si časy většiny áčkových předmětů vybrat moc nemohla. Takže jsem dělala, co bylo v mých silách. :)
Mno, zktratky předmětů, i když to tak nevypadá, jsou dost logické a snadno se dají zapamatovat.
Třeba pátek 1. hodina - KAA/BFON. KAA je zkratka katedry (katedra anglistiky a amerikanistiky). Za lomítkem, první písmenko, je zřejmě písmenko skupiny (takže asi skupina B) - zkrátka se to do zkratky nepočítá. A FON - to je fonetika. :)
Hodně předmětů má na konci jedničku - protože je to jakoby jeden předmět rozdělený do semestrů a já pochopitelně beru první část.

Není radno brát si předměty z jiných ročníků nebo semestrů, než je doporučeno. Hlavně ty, co jsou na pokračování.

Školní rok mi začíná 22. září, některé předměty (pozor) ale začínají až později! Třeba až v říjnu. Nebo jsou třeba jen v sudý nebo lichý týden.

Do té doby je třeba vyřídit:
- tu kartu ODIS (kodis.cz - vyřizuje se na internetu)
- ISIC (pošleš peníze na účet univerzity a pak si zajdeš na kartové oddělení)
- potvrzení ke studiu (na studijním obržíš formuláře, pro každé potvrzení jeden, které vyplníš a doneseš.)
- skripta, knihy (na portálu, u kamarádů, v popisu předmětů, v knihovně)
- možná i obědy, ale to jen někdy. prý je to drahý a nestojí to za moc :)

O začátku školy budu informovat.
A pamatujte si, vy, co budete studovat na OSU: V prváku probíhá čistka a co si sám neobstaráš, to nemáš. Výjimkou byla fakt ta přednáška s informacemi, ta však stojí tři kila. Ostravská prostě nemá peníze a já myslím, že to byl jen začátek pokusů vymámit něco ze studentů. Myslím, že nejohroženější skupinou v tomhle ohledu jsou právě prváci.