Leden 2015

Prvním rokem na Ostravské univerzitě - 5. díl - Jak zkouškové boří mýty

18. ledna 2015 v 19:29 | Magorovo Wuhu |  My world
Zkouškové mi začalo 5. ledna a skončí nejpozději 4. února. Už jsem měla pár zkoušek a testů, a tak vám je tady popíšu, třeba se to někomu bude hodit. Studuju dvouobor anglická filologie - německá filologie. Až udělám všechny zkoušky, dopíšu dojmy i z těch zbývajích, které mě teď teprve čekají, ju?

KGE/BFOFN
Německá fonetika. Vyučující a zkoušející: Cieślarová
Zkouška se skládala ze dvou částí. Písemná - píše se před Vánocemi, je to fonetická transkripce. Nic těžkého, jen pár slov a textů z toho, co jsme brali. Pohoda, ale napsat to bez chyb je skoro nemožné. Ústní část - měla jsem ji 5. ledna. Skládala se z pětiminutového referátu (minimálně dva zdroje v jakémkoliv jazyce, referát a celá zkouška byly německy, já měla téma o rozštěpech patra a následných problémech s artikulací a hlasem), dále z pár otázek z teorie, kterou jsme brali na přednáškách, z rozebírání testu (řekne ti, cos měl blbě - to je super) a pak jí řekneš jednu z říkanek. :) Neměj strach, tenhle předmět je v pohodě. Vlastně jsou v pohodě všecky zkoušky a testy u germanistů. Nesnaží se všecky vykopnout jako někdo :D

KGE/BUAIL
Německý úvod do literatury. Vyučující: Šebestová
Stačí dodat třístránkovou seminárku. Já měla téma Lingustik, měla jsem pět stran a nebyl s tím žádný problém. První německy psaný odborný text :D Je třeba ji odevzdat do druhého týdne v lednu.

KLA/CIN1
Čínština. Vyučující: Procházková
Nenechte se zmást českým příjmením, měli jsme rodilého mluvčího! :))
Byl to takový ústní test v zápočtovém týdnu. Nic těžkého, avšak s ohledem na obtížnost daného jazyka :D

KFI/BKOR1
Kořeny evropského myšlení a kultury. Bible. Křesťané, židé, muslimové. Vyučující: Novotný
Písemný zápočtový test se skládal ze tří otázek. Z tohoto předmětu lufta měj a nauč se všechno nazpaměť. Zápisky z hodin a knížečku O Bibli také.

KAA/BPC1A
Praktická cvičení - advanced English. Vyučující: Bilanová
Měla jsem obrovskou výhodu v tom, že jsem na gymplu měla skvělou učitelku. Takže zatímco ostatní nadávali, jak byl ten test těžký, já prošla v pohodě a v klidu.
Test byl z: míchaných podmínkových vět, z výrazů, které můžeš použít místo IF, z inverze (přehození slovosledu s účelem něco zdůraznit), z výslovnosti (fonetický přepis slov, které se píšou stejně, ale čtou se jinak a znamenají jiné věci), ze slovotvorby (v FCE je to use of english, part 3) a z verb patterns (jestli po slovese použiješ ing nebo to).

KGE/KO1
Německá konverzace. Vyučující a zkoušející: John
To, že je zkouška z německé konverzace, nás všechny nepříjemně překvapilo. Nebylo se však čeho bát, zkouška připomínala spíš přátelský pokec. Témata byla např.: cestování (to jsem měla já), práce, dobrovolné práce, muži a ženy, to je zhruba všechno..

KGE/BPRA1
Německá praktická cvičení. Vyučující: Winkler
V pohodě. Kredity zadara! :)

KAA/BUVL
Anglický úvod do literatury. Vyučující: Kopecký
Kredity zadaraaaa :D (Pan učitel hodně chyběl, tak se nás rozhodl netrápit :)

KAA/BUVA
Anglistika. Vyučující: Černý
Naučíš se pár pojmů, přijdeš na test, napíšeš to, odejdeš. Nic složitého :D Učila jsem se na to tři hodiny a měla jsem skoro všechno :)

KGE/BDNMZ
Dějiny Německa. Vyučující: Hrdinová
Já a dějepis. Ne, to nejde. Napoleon žil v patnáctém století?! Friedrich Falcký? Ne, o tom jsem "v životě neslyšela" :D Friedrich Barbarossa? To je nějakej pirát, ne? :D První byl Stalin a po něm Lenin. Ono je to vlastně jedno, ne? :D Albrecht z Valdštejna byl bohatej a pak ho zabili, víc nevím. xD Kdy žil? Nevím, sedmnácetněco? :D Nene, osmnácet! :D Hele, radši budu zticha, udělám líp. :D
apod... :D :D x)
Tak tohle jsem si říkala, dokud jsem nebyla přinucena se to prostě naučit. Ze sešitu bych se to nenaučila nikdy, a tak jsem si udělala kartičky s letopočty, na druhou stranu jsem psala události, které se tehdy staly. A pak jsem to seřazovala, co šlo po čem.. No za pět dní jsem to uměla jako když bičem mrská, od 133př. n. l. Až po 1989! :) Jsem na sebe patřičně hrdá. 8) Přišla jsem na zkoušku, všecko to na ni vysypala a dostala jsem jedničku :D Já šprt :D Nyní jsem hlava! :D
A takhle zkouškové boří mýty :) a vy zjišťujete, že se můžete naučit fakt všechno :D Já jsem s dějákem vždycky měla ty největší problémy a teď? :)

Já a dějepis. No jo no. Napoleon nastoupil jako konzul v roce 1799, 1804 se stal císařem, 1805 bojoval v Bitvě tří cisařů a u Trafalgaru (s Nelsonem) 1812 mu umrzla prdel v Rusku, 1813 ho porazili u Lipska, 1815 ho porazili u Waterloo a 1821 umírá na Svaté Heleně. :) Friedrich Falcký nebo-li zimní král byl dosazen protestanty místo Habsburků v první fázi třicetileté války. Vládl do 1620, pak utekl. Friedrich Barbarossa byl z dynastie Štaufů a podílel se na křížových výpravách (první v roce 1095), zemřel v roce 1190. První byl samozřejmě Lenin a po něm byl Stalin. :) Albrecht z Valdštejna získal po roce 1620 majetek po uprchlých protestantech, a nechal postavit Valdštejnský palác. :D Kk, to stačí :D Nechci se vytahovat, buďme skromní - jsem prostě děsnej frajer! :D
Teďka si dělám kartičky pro anglickou historii, která mě čeká 28. ledna :)

KGE/PG1
Německá gramatika. Vyučující: Valová
Desetiminutová prezentace na téma Casu Marzu (ten sýr, co v něm lezou červi :D) A bylo to! :)

KRO/FRAN1
Francouzština. Vyučující: Jemelková
Stačilo napsat jednoduchý test. Neuměla jsem polovinu slovíček a stejně jsem ho dala x) Rozhodně jsem si nepřipadala nijak dušená :D

KGE/BLIPR
německá ligvistika. Vyučující: Vaňková
K učení nám poslala svoje prezentace, ze kterých nám přednášela. Test byl vcelku jednoduchý, teda pro toho, kdo se učil x) :D Dala jsem to! :) Ale pár chyb bylo, no :) Ale troufám si říct, že žádná z nich nebyla nijak zásadní :)

KAA/BFON
anglická fonetika. Vyučující: Kopečková, Vopravilová
No teda, ten písemný test stál za to! :D Ale nebojte, dá se to zvládnout celkem v klidu, a když budete aktivní v seminářích, třeba i trochu přivře očko (ale jen trošku) :) Ústní zkouška je naprosto v pohodě, teorii se naučte, ta vám pomůže, ale nemusíte se ji rovnou biflovat, spíš byste ji měli umět použít a případně vysvětlit nějaké asimilace apod., je to spíš takové praktičtější a proto jednodušší.
Mám dvojku :)

KAA/BDVB
Test byl na dvě části - deset otázek A, B, C a sedm otevřených. Ano, učení je hodně, ale víte, já mám takový šikovný dokument, tak kdyby někdo potřeboval, napište a pošlu :) Z měsíce učení jsou rázem dvě hodiny.. (pšt) Ale nemyslete si, že jsem na to nějak kašlala, to teda prr. I tady jsem si udělala kartičky s letopočty, ani nemáte představu, jak moc jich bylo x)
Hodně mi pomohlo, že jsem se tomu věnovala i během semestru.
Doporučení: po přečtení kapitoly (když vám ji zadá) si udělejte i ta cvičení na konci, nekašlete na ně. U mě to bylo jinak čtení naprd, nedokázala jsem si zapamatovat ani ň :)
Tady mám taky dvojku :)

OPRAVNÝ TEST Z BKOR
Naučte se to, naučte se to, naučte se to! :D Všechno! Krále, kolik je epištol, kdy to a kdy tamto, jeruzalémský chrám, které slovo pochází ze kterého jazyka..
Kdyby někdo chtěl, můžu mu poslat dokument s učivem a červeně zvýrazněnými věcmi, na které se Novotný ptal. Jsou tam i obrázky! x)
Jo a měla jsem nejvíc bodů :)

Alternativní kapitola 2 (a je to anglickýýý)

12. ledna 2015 v 21:03 | Magorovo Wuhu |  Povídky
1. kapitola napsaná uživatelkou bluelilyoffire3 na DeviantArt, moje inspirace:


Lily woke up slowly, as if surfacing from a deep lake. She opened her eyes. While she was trying to figure out where she was, she noticed a slight movement beside her bed. She turned her head and saw a pair of dark, long-forgotten eyes, staring at her. She couldn't believe it. Was it really Severus? What was he doing here? What was SHE doing here, anyway?

She was in the hospital wing, at Hogwarts. Hogwarts?
She smiled. A feeling of comfort of all these bright, shiny school memories soothed her.

The eyes were still there. Hard, serious, cold gaze. Thin, pale face. Strings of long, greasy, black hair. Really, it was him. Her friend. Or enemy? She wasn't sure anymore. She never was.
He seemed distracted, almost losing control over himself. Something was terribly wrong, she knew it deep inside. What was it? She couldn't remember..
"What..?" she whispered, but couldn't proceed to any more words of her question. He was silent, unable to speak. He thought she was asking him about what happened to her. Then he apparently calmed down, as she asked him again:
"What is wrong, Sev?"

"Ah, I see you've finally woken up, Lily. That's good, very good," she heard an old woman's voice.
"Poppy," she breathed.
"Now off with you, Severus. I must take care of my patient."
Lily panicked, not knowing exactly why. She protested with a poor "B-but..", as he headed towards the door with slumped shoulders. She was afraid he would disappear again. Lose himself to the Death Eaters. She didn't know why, but she needed him, right now, after all those years.
Severus turned to face her. He was just about to answer, but madame Pomfrey was quicker.
"He'll be back."
Her voice sounded bitter.
Severus nodded and left.

"How are you feeling, dear?" Poppy asked with motherly concern.
"I don't know.. I'm glad I'm here at Hogwarts, though I don't remember what happened.. Something terribly.. And Severus.. He was.."
"Shhhh," said madame Pomfrey, but Lily didn't stop.
"Yes, that man.. Was him.. On the broom."
"Not a single day passed without him sitting beside your bed, staring at you. I was trying - "
"What's wrong with Sev, Poppy?" Lily asked suddenly, cutting the nurse off.
"What do you mean?" She obviously didn't understand the question. Basically because there were many things wrong with Severus. Terribly, terribly wrong.
"He seemed to be so tired.. Never in my life have I seen him in this state, Poppy."
"Serves him well," mumbled madame Pomfrey. "He was afraid for you," she added reluctantly.
"Why? Why was he afraid?"
"Enough questions. Now get some rest," Poppy finished the conversation rather too quickly. Lily drank the potion she was given and immediately difted off to sleep.

There he was again, his presence like a dark shadow. Waiting to tell her about the events, the reason why she had been brought here. Waiting to reveal the agonising truth.
"Sev," she whispered with a light, oblivious, sleepy smile. He didn't smile back. Nor did he even answer. It was a little unnerving. Then, quietly and breathlessly, he started to speak.
"You have to know what happened. You have to let it enter your mind. Right now."
His voice was hard, determined. She was confused, yet she decided to obey. Yes, there was something she needed to know.
"You brought me here?" she began.
"Yes," he nodded.
"Why?"
"He would have killed you. As he killed James and the child."
"Harry?"
"Yes."

She grabbed his cold hand, tears escaping though her tight-shut eyelids. He swallowed hard, looking away, as if the tears were something inappropriate.
"Not Harry.." she whispered. "I was telling him not to kill Harry.. James was already dead.. But he just pushed me away.. He did it.. He did it right before my eyes.. And then he knocked me out."
She was now sobbing loudly.
"Why? Why did you have to tell me? It was better not to remember this terrible.. Pit..!!"
"Be strong Lily, as you've always been."
"He told me.. T-that you asked him to let me live.. For the price of my husband's and son's life!" her voice was now trembling with accusation.

"SEVERUS SNAPE!"
It was madame Pomfrey, screaming at him. "HOW COULD YOU HAVE TOLD HER? ARE YOU INSANE?"
He stood up, shaking with anger, releasing his squeezed hand.
"I HAD TO! I'LL NEVER LET HER GO MAD! SHE MUST ACCEPT THE EVENTS OR ELSE THEY'D DRIVE HER INSANE!"
"NO! THE BODY MUST RECOVER FIRST! YOU KNOW NOTHING ABOUT THESE THINGS! DON'T TELL ME HOW TO TREAT MY PATIENTS! NOW GET OFF! YOU RUINED HER LIFE! RUINED HER FAMILY! I'M SICK OF YOU! GET AWAY FROM HERE!"
He looked at Lily with dark eyes full of agony.
"He would have killed them all! Besides, I know everything about insanity."
His voice was now cold, sharp and merciless. "I've seen so many people go insane that if I told you the story of them all, you would start having the worst nightmares every night. And I've also seen that denying and forgetting things just makes everything worse. She would end up in St. Mungo's.."
He was unable to continue, fighting back the horrible imagination.

White, plain, small room with her on the hospital bed, limp, mumbling nonsense to herself, her hair dirty and messy, her eyes blank, fixed on something nonexistent, distant.
NO!!

"I'm saving her life... You both should now be kneeling on the floor, thanking me!!"
When Poppy heard this, she became even more, much more furious.
"YOU SELFISH BASTARD! YOU EXCHANGED HER FOR HER FAMILY! INDIFFERENT ABOUT HOW SHE WOULD FEEL! YOU DID IT JUST FOR YOUR OWN PROFIT!!"
"SHUT UP!!!" he yelled, his face contorted like a rag. He opened his mouth to add something more, but not a single sound came from him. He fell silent, causing Poppy to win the arguement.
"Get out, you snake," she said.
"Poppy?"

It was Lily, tears rolling down her cheeks.
"Yes, dear?"
"I'd like to speak with Severus. Alone. Please, Poppy."
"He doesn't deserve your attention, Lily. But as you wish. I'll be in my room," the nurse said sharply and left.